Internet 5G dostępny jest w telefonach komórkowych, w komputerach oraz w innych urządzeniach, w których niezbędne jest połączenie z siecią. 

Dzięki 5G prędkość osiągana przez internet może być niezwykle szybka i bezawaryjna. Porównuje się ją do jakości internetu światłowodowego. Jak jednak dobrać router, aby ten umożliwiał działanie sieci 5G i pozwalał wykorzystać ją w pełni? Przekonaj się, na co zwracać uwagę, aby cieszyć się świetnym internetem w swoim domu.

Czy dany router obsługuje sieć 5G?

Najbardziej oczywiste przy zakupie routera do obsługi 5G jest sprawdzenie, czy dany produkt obsługuje sieć tego typu. Jeśli router w swojej specyfikacji nie ma informacji o 5G, na pewno nie nadaje się do zakupu. Odpowiedni router ma możliwość odbioru sygnału 5G z sieci komórkowej. Zaprojektowany jest tak, aby przekierować zdobyty sygnał dalej, by urządzenia domowe mogły podłączyć się do sieci. W ten sposób router umożliwia działanie w sieci 5G nie tylko smartfonów, lecz także komputerów, laptopów czy innych urządzeń w domu, które wymagają podłączenia do internetu.

Samo działanie takiego routera jest bardzo proste. Pobiera on sieć w postaci 5G, a przetwarza ją na sygnał Wi-Fi, który następnie rozprzestrzeniany jest po całym domu. W praktyce domownicy nie widzą żadnej różnicy w kwestii podłączania urządzeń czy też ich konfiguracji. Z takim routerem można bez problemu połączyć nie tylko komputery czy laptopy, lecz także Smart TV czy inne urządzenia Smart dostępne w domu. Router z funkcją 5G pozwala działać listwie zasilającej, inteligentnym kontaktom, wiatrakom, wentylatorom czy sokowirówkom na najszybszej obecnie sieci internetowej.

Alexey Demidov/pexels.com

Standardy Wi-Fi

Przy wyborze routera ważna jest nie tylko funkcja, która umożliwia przekonwertowanie 5G na Wi-Fi, lecz także standard tego drugiego połączenia. Najlepszy będzie router, który obsługuje najnowszy standard Wi-Fi, czyli 6. Dzięki temu w domu powstanie najbardziej wydajna bezprzewodowa sieć, która w pełni pozwoli wykorzystać szybkość i funkcjonalność 5G. Jeśli wybierze się router obsługujący, np. Wi-Fi 5, można zauważyć spadki płynności czy też brak pełnej szybkości urządzeń znajdujących się w domu. Im lepszy i bardziej nowoczesny router, tym lepiej. Oszczędność w przypadku technologii 5G obniża jakość połączenia, co przyczynia się do widocznych problemów na łączu.

Przepustowość sieci

Przeglądając dalej specyfikacje i dane routerów, warto dokładnie zbadać przepustowość urządzeń. Od razu można odrzucić wszystkie sprzęty, które obsługują jedynie przepustowość 3,6 Gb/s. Nawet jeśli taki router działa z 5G i opiera się na standardzie Wi-Fi 6, nie jest gotowy na pełne obsługiwanie nowej technologii. Przepustowość musi być znacznie wyższa, aby router mógł swobodnie działać z siecią 5G. Tylko dobre urządzenie w pełni pozwoli cieszyć się jakości połączenia i szybkością 5G.

Złącza LAN

Do codziennego użytku warto zakupić router, który nie tylko ma funkcje 5G, Wi-Fi 6 i wysoką przepustowość. Takie urządzenie powinno cechować się również złączami LAN, które przydają się w każdym domu. Dzięki temu można podłączyć do routera wszystkie mniej mobilne urządzenia. Przez kabel LAN warto podpiąć komputery, telewizory i konsole. W ten sposób te będą działać na pełnej prędkości oferowanej przez urządzenie, a jednocześnie nie obciążą sieci, którą mogą użytkować inni mieszkańcy, np. korzystając ze sprzętów mobilnych.

Zdj. główne: Misha Feshchak/unsplash.com