Monitor do gier to równie ważny element rozgrywki, jak karta graficzna czy system chłodzenia. Na wybór odpowiedniego modelu składa się wiele aspektów – oto najważniejsze parametry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora?

Monitor cechuje się wieloma ważnymi parametrami – szczegóły specyfikacji dotyczą zarówno fizycznych gabarytów urządzenia, jak i aspektów technicznych. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego sprzętu warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, przekątną oraz rodzaj zastosowanej matrycy. Ponadto ważną kwestią są wejścia źródeł obrazu, które powinny być kompatybilne z posiadanymi sprzętami – laptopami, konsolami lub komputerami.

Przekątna ekranu monitora – jaka będzie najlepsza?

Na początek warto zająć się kwestią, która co prawda nie jest najbardziej znacząca pod względem parametrów technicznych, jednak bardzo często staje się głównym kryterium wyboru. Chodzi o przekątną ekranu – w tym przypadku warto dostosować proporcje monitora do biurka, a najlepiej do całego pomieszczenia. 

Zbyt duży lub mały produkt może bardzo negatywnie wpłynąć na wystrój pokoju, a dodatkowo zmniejszyć komfort korzystania ze sprzętu. Jednym z najpopularniejszych rozmiarów jest przekątna 24 cali. Modele o takich wymiarach świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i pozwolą bezproblemowo czerpać przyjemność ze wszystkich detali w grach.

W przypadku biurka o sporych wymiarach warto zastanowić się nad monitorem o przekątnej 27 cali. Tego typu sprzęty również są dość uniwersalne względem dopasowania do pomieszczenia, jednak musimy pamiętać o zachowaniu nieco większej odległości. Często większe ekrany wiążą się także z wyższą rozdzielczością – to świetny wybór, gdy chcemy na przykład grać w standardzie 1440p. W przypadku 30-calowych monitorów możemy liczyć na jeszcze lepszą jakość obrazu, proporcje 21:9, a w wielu przypadkach także rozdzielczość 2K lub nawet 4K.

Monitor z zakrzywionym czy płaskim ekranem?

Następnym kryterium jest rodzaj ekranu – coraz więcej sprzętów jest wyposażonych w zakrzywioną matrycę. W tym przypadku warto zastanowić się nad docelowym zastosowaniem monitora. Jeżeli urządzenie ma służyć przede wszystkim do gier, zdecydowanie lepszym wyborem będzie właśnie zakrzywiony ekran. Dzięki takiej konstrukcji możemy w bardziej naturalny sposób odczuć perspektywę postaci – rozwiązanie tego typu jest świetnie dopasowane do naturalnego pola widzenia oka. 

Płaski ekran z kolei znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku oglądania filmów czy pracy z dokumentami. Jest to również zdecydowanie lepszy wybór przy pracy z obrazem – przy standardowej konstrukcji nie będziemy narażeni na zniekształcenie zdjęć lub nagrań.

Wybór matrycy – TN, IPS, czy VA?

Przejdźmy do bardziej szczegółowych parametrów. Techniczne aspekty monitora to szczególnie ważne kryterium oceny dla wprawionych graczy. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, zarówno w tańszych, jak i droższych produktach, są matryce typu TN. Największe zalety ekranów tego typu to między innymi krótki czas reakcji oraz wysoka częstotliwość odświeżania. 

Nie jest to jednak technologia pozbawiona wad – musimy przygotować się na nieco gorsze odwzorowanie kolorów względem IPS lub VA. Taka specyfikacja sprawia, że ekrany TN są szczególnie często wybierane właśnie przez graczy, zwłaszcza miłośników tytułów, w których czas reakcji ma kluczowe znaczenie.

Monitory IPS są oparte na technologii wykorzystywanej wcześniej w telewizorach. Tego typu ekrany cechują się znakomitym odwzorowaniem barw, szerokimi kątami widzenia, a także świetną głębią czerni. To bardzo dobre rozwiązanie dla graczy, którzy chcą podziwiać niesamowite światy w najnowszych produkcjach, takich jak Cyberpunk 2077 czy Assassin’s Creed: Valhalla. Nie jest to jednak odpowiedni wybór do gier FPS, w których detale mogą mieć decydujące znaczenie – w tym przypadku lepiej sprawdzą się matryce TN.

Matryca VA to w pewnym sensie połączenie zalet TN oraz IPS. W tym przypadku możemy liczyć na szerokie kąty widzenia oraz bardzo dobre odwzorowanie barw. Niestety ekran tego typu ma także pewne wady – czas reakcji stoi na stosunkowo słabym poziomie.

Przed dokonaniem wyboru warto przeanalizować wszystkie opisane parametry: długość przekątnej, krzywiznę monitora, a także rodzaj matrycy. Nie można zapominać również o rozdzielczości – najczęściej wybierane opcje to Full HD, WQHD i 4K. Biorąc pod uwagę wszystkie z tych kwestii i porównując je ze swoimi wymaganiami, możemy bez problemu wybrać monitor, który spełni nasze oczekiwania i podniesie jakość rozgrywki.